Горст Йорн Лієр. Одержимий злом. Уривок з роману

Уривок з роману подається за виданням:

Горст Йорн Лієр
Одержимий злом. Роман / Йорн Лієр Горст ; пер. з норвезької Н. Іваничук. — Київ : Нора-Друк, 2020. — 384 с. — серія «Морок».
ISBN 978-966-688-057-7.

Jørn Lier Horst
Illvilje

This translation has been published with the financial support of NORLA.

ISBN 978-966-2961-38-6 (cерія)
ISBN 978-966-688-057-7 (палітурка)
ISBN 978-966-688-066-9 (epub)

Copyright © Jørn Lier Horst, 2019.
© Наталія Іваничук, переклад, 2020.
© Нора-Друк, видання українською мовою, 2020.

180.00Додати у кошик

РОЗДІЛ 1
Ліне підвела голову й глянула у заґратоване віконце в дверях. Побачила його в кінці коридору по інший бік дверей. Тома Керра. Він прямував до неї у супроводі тюремних наглядачів, один — попереду, другий — позаду нього.
Він змінився.
Після арешту й під час суду чотири роки тому він був на виду, в усіх засобах масової інформації. Гладень¬¬ко поголений, з темними очима й густим коротко стриженим волоссям. Охайний і пристойно вбраний, намагався справити добре враження. Тепер він більше скидався на того чоловіка, яким був насправді. На людину, здатну на злочин, за який його було запроторено до в’язниці. Плечі стали ширшими, груди випнулися вперед. Чуб нависав на чоло. Шкіра обличчя бліда й поцяткована прищами. Він ховав погляд, чавкаючи відкритим ротом жувачку. В кутику губ зібралася пінява слина.
Том Керр зупинився; лише двері відділяли його від полісменів супроводу. Забряжчали ключі. Том Керр крутив навсібіч головою, зводив догори плечі й смикав ними, мовби розминав здерев’янілі м’язи.
Ліне зиркнула на Адріана Стіллера, той ствердно кивнув.
Вона взяла камеру, відступила на крок і наготувалася знімати.
Коли наглядач відчинив двері, потягло пронизливим холодом. Том Керр розтягнув губи в усмішці, наче оце щойно почув щось потішне від співрозмовника, і переступив поріг. Ліне впіймала його в об’єктив і почала зйомку. Він був одягнений у сині джинси, сіру футболку й темний спортивний джемпер.
Адріан Стіллер ступив крок уперед і опинився в кадрі. Він був на півголови нижчий за в’язня. В одній руці тримав теку з документами, у другій — рацію, тож поручкатися вони ніяк не могли.
— Томе Керр, — промовив Стіллер стриманим, майже суворим тоном і глянув у камеру. — Ви добровільно погодилися на поліційний слідчий експеримент на місцевості. Усе, що ви скажете, буде записано на відео й трактуватиметься як ваше офіційне свідчення. Якщо вам потрібна буде допомога або ви захочете в процесі операції порадитися зі своїм адвокатом, ці моменти ми не зніматимемо.
Ліне віддалила зумом зображення, щоб і Клес Танке потрапив у кадр. Адвокат був у темному костюмі й чорних черевиках, які не пасували до ситуації.
У своєму портфоліо він мав чимало контроверсійних справ. Його клієнтами були представники найглиб¬шого суспільного дна. Клес Танке мав славу доброго адвоката, однак Ліне ніколи не подобалася його манера применшувати в пресі роль того чи іншого злочину, скоєного його підзахисними.
— Я наглядатиму за перебігом справи, — вів далі Стіллер. — Ми обоє матимемо мікрофони й передавачі, які записуватимуть ваші покази.
Стіллер змахнув рукою з передавачем.
— Зараз я почеплю це на вас.
Том Керр кивнув на знак згоди. Стіллер простягнув йому мікрофон, щоб той сам закріпив його на вирізі футболки під шиєю. Потім обійшов Тома Керра ззаду й довго вовтузився, доки почепив на пасок передавач.
— Скажіть щось, аби ми могли перевірити, чи прилад працює.
— Раз, раз…
Його голос був хрипкий і деручкий, як скрип жорст¬ви під ногами.
Ліне перевірила синхронізацію звуку й зображення, кивнула Стіллерові. Заряду батареї мало вистачити на дванадцять годин. На довше, ніж сидітиме з дитиною нянька.
— Щось маєте при собі? — запитав Стіллер.
— Не зрозумів.
— У кишенях, наприклад.
— Ні.
Стіллер вийняв із задньої кишені пару латексних рукавичок.
— Я мушу перевірити.
Керр завченим рухом підняв руки над головою. Стіллер провів долонями по кишенях штанів.
— Розкрийте рота!
Том Керр висунув язик, потім притиснув його до піднебіння, демонструючи, що нічого під ним не ховає.
— Скиньте черевики!
Носком одного кросівка Том зсунув зап’яток другого й скинув його на підлогу.
— Я відсидів чотири роки, — сказав він, скидаючи другого черевика. — Думаєте, я знайшов би в цих стінах щось таке важливе, що захотів би винести назовні?
Стіллер мовчки підняв взуття і, відвернувшись упів¬оберта від камери, уважно його роздивився.
Ліне глянула поверх об’єктива на його спину з міцними рельєфними м’язами, які випиналися під тон¬кою сорочкою.
— Добре, — буркнув Стіллер, ставлячи кросівки перед в’язнем. — Окрім шофера й фотографа, з тобою поїдуть в авті ще шестеро осіб.
Він стягнув рукавички, роззирнувся у пошуках смітника, але не знайшов.
— Старший інспектор Ґрам відповідатиме за безпеку під час огляду, — Стіллер показав на поліціянта в комбінезоні.
Ліне перевела на нього камеру.
Ґрам уже тримав наготовані для транспортування кайданки й ланцюжки на зап’ястки. Він підійшов до в’язня і жестом наказав простягнути вперед руки.
Керр обернувся до Стіллера.
— І на ноги кайданки почепите? — запитав він понуро.
— Як він вирішить, — Стіллер кивнув у бік Ґрама.
У цій ситуації всі ролі було чітко розподілено: фізично торкатися в’язня міг лише поліціянт у формі.
— Маєш статус злочинця, схильного до втечі, — похмуро буркнув Ґрам.
Адвокат сплеснув руками.
— Лише в автомобілі восьмеро охоронців. На місці ж буде ще більше, — втрутився він. — Невже подібні заходи безпеки аж такі необхідні?
— Це навіть не обговорюється, — відповів Ґрам. — Ви надіслали скаргу Головній поліційній управі й поставили ультиматум, щоб під час огляду охорона виконувала свої функції без зброї.
— А ви чудово знаєте, чому я поставив таку вимогу, — колючим голосом промовив адвокат. — Двоє полісменів почали стріляти під час затримання, цілком безпідставно. Щастя, що не поцілили в мого підзахисного.
Ґрам проігнорував слова адвоката, натомість пильно подивився у вічі Томові Керру.
— Розстебніть пасок, — звелів він.
Керр послухався. Ліне зафільмувала, як Ґрам опустив ланцюжок з металевим браслетом усередину штанини й заклацнув його на щиколотці. Другий його кінець зчепили з наручними кайданками.
Том Керр цілком міг відважитися на втечу. Його засудили до 21 року позбавлення волі з мінімальною відсидкою 15 років. Отже, через п’ятнадцять років суд може автоматично продовжити термін ув’язнення ще на п’ять років, якщо вважатиме, що існує надто великий ризик учинення нового злочину після дочасного звільнення. Тобто, по суті, це довічне ув’язнення. Спро¬ба втечі не погіршить його становища.
— Готові? — запитав Стіллер.
Ґрам кивнув і повідомив про готовність через поліційну рацію. Один із тюремних наглядачів відчинив наступні двері й пропустив усіх до шлюзу, де чекав мікроавтобус.
Ліне трималася віддалік, наближалася до Тома Керра лише через збільшене зображення камери. Він ішов їй назустріч. Перечеплені ланцюгами руки й ноги сплутували ходу й змушували його човгати. Проходячи повз Ліне, Керр повернувся до неї і глянув просто в об’єктив. Він стояв так близько, що вона відчувала його запах. Кислуватий і спертий, наче в будинку, який довго простояв пусткою.

РОЗДІЛ 2
— Он там! — показав рукою Гаммер.
Вимощену гравієм бічну дорогу перегородив службовий автомобіль. Вільям Вістінґ пригальмував, увімкнув сигнал повороту й зупинився на узбіччі.
Поліційне авто здало трохи назад, щоб звільнити Вістінґові місце. Опустилося бічне вікно, з нього визирнула молода полісменка. Вона лише недавно почала працювати в патрульній поліції, і Вістінґ не пригадував її імені. Він під’їхав ближче, порівнявся з поліційним автом, теж опустив бокову шибку. Її звали Марлене. Марлене Когт.
— Ще не приїхали, — повідомила вона.
— Так, ми трохи рано. Дуже пожвавлений тут рух?
Марлене Когт похитала головою.
— Стоїмо вже три години, — відповіла вона, знімаючи з колін планшет із закріпленим на ньому аркушем з коротким списком прізвищ тих осіб, котрі заїжджали чи виїжджали з гравійної доріжки. — Лише місцеві мешканці.
Гаммер перехилився через пасажирське сидіння, глянув на жінку.
— І нікого з преси?
— Жодного журналіста!
Вістінґ кивком подякував за інформацію. Кілька дрібних камінців процокотіли по ковпаках коліс, коли він завів двигун і рушив.
Навколо простягалися свіжозорані чорні поля. Нерівна ґрунтова дорога врешті завела у густий листяний ліс. Була саме середина вересня. Деякі дерева вже почали жовтіти й скидати листя. Вони їхали повз невисокий кам’яний мур. То тут, то там від дороги відгалужувалися невеличкі з’їзди до літніх будиночків. За пару хвилин авто виїхало на відкриту місцевість, де посеред лугу виднілися рештки старого тартака.
Вістінґ розвернувся і поставив авто так, щоб не заважати іншим, коли ті прибудуть на місце.
Була за десять одинадцята.
Вістінґ відчинив дверцята, взявся обома руками за дверну раму, підтягнувся і вистрибнув надвір. Вересневе сонце світило ще доволі високо на небі й нівроку пригрівало. Він трохи постояв, прислухаючись до пташиного щебету неподалік, потім хряснув дверцятами позад себе, обійшов авто й обіперся на бампер.
Гаммер з руками в кишенях теж обіперся поруч.
— І що думаєш? — запитав він.
— Усе можливо, — відповів Вістінґ, роздивляючись примруженими очима невеликий гайок по другий бік лугу.
Вони з Гаммером уже побували тут чотири дні тому, чимало поблукали вузькими стежками. Обходили все вздовж і впоперек. Ефтанґланне — півострів, майже п’ять тисяч гектарів пересіченої місцевості, порослої лісом, з численними сільськогосподарськими угіддями. На східному його краю простягалися болота; дорога Уллавеєн служила природною межею і відгороджувала їх від решти півострова. З усіх сторін суходіл збігав до моря скелястими берегами з мілководними піщаними бухточками.
Десь там вона, можливо, лежить.
Таран Нурюм.
Їй було дев’ятнадцять, коли вона зникла, повертаючись із кількома однокласницями з вечірки на Беккелаґе. Приблизно за 600 метрів від свого дому. Пошукова операція почалася наступного дня, близько другої години пополудні. Однак знайшли хіба лиш телефон і один черевичок.
Ніщо не пов’язувало Тома Керра з цим зникненням, проте за два місяці перед тим за подібних обставин у житловому кварталі на Стовнері зникла Тея Пол¬ден. Дехто вказував на схожість ситуації, але серйозні підозри зринули аж тоді, коли пропала Сальва Гаддад, котра поверталася від свого коханого додому, на Геллєрюд. Три дівчини одного віку зникли за схожих обставин. Тею Полден та Сальву Гаддад знайшли мертвими поблизу озера Ньоклеванн. Їх убили з особливою жорстокістю. Таран Нурюм зникла другою, однак у справі вона проходила як третя жертва. Її так і не знайшли.
— Якби вона була тут, собаки щось би та й винюхали, — сказав Вістінґ.
Гаммер випорпав з-під верхньої губи грудку жувального тютюну й пожбурив її у купу сірої стружки.
— Минуло майже п’ять років. Невідомо, наскільки добре збереглися рештки, — завважив Гаммер. — До того ж, хтозна, чи вони захоронені в одному місці. Бо ж двох інших розчленували…
Вістінґ замислено шпортав носаком черевика землю. П’ять днів тому стало відомо, що третя жертва Тома Керра може бути похована в їхньому поліційному окрузі. Співкамерник Керра попросив зустрічі з директором в’язниці й повідомив, що Керр зізнався в убивстві Таран Нурюм. Том Керр, на диво, не опирався. Слідчі відділу давніх та нерозкритих справ Кріпоса приперли його до стіни, і він погодився показати, де закопав дівчину.
— Не знаю, що він собі намислив, — вів далі Гаммер, — але не дуже віриться у його щире бажання співпрацювати з поліцією.
— Якась своя стратегія… — кивнув Вістінґ.
В обмін на зізнання Керр вимагав переведення з в’язниці суворого режиму до закладу з легшими умовами утримання в Галдені. У Галдені він уникнув би контакту з психічно неповноцінними в’язнями й отримав ліпші можливості для здобуття освіти. Щиросерде зізнання розглядалось би як каяття у вчиненому й готовність стати на шлях спокути, що дало б підстави просити умовно-дострокового звільнення.
Вістінґ, однак, не сумнівався, що ніякі виверти не допоможуть Керрові вирватися з тюремних мурів. Злочини Тома Керра були настільки брутальними, просякнутими жорстокістю й насильством, що воля і повернення до життя у суспільстві навряд чи могли стати реальністю.
Перемовини з Томом Керром вели офіси Генерального прокурора й Головної поліційної управи і тривали багато тижнів. Сам Вістінґ ніколи не мав стосунку до його справи. Убивства розслідував поліційний округ Осло. Керр жодного разу не світився в окрузі Вістінґа, та ось раптом заявив, що його третю жертву треба шукати поблизу Ларвіка, на Рефсголт Саґа.
Він, без сумніву, бував там. Докладно описав літні луки півострова, старий тартак і залишки агрегатів, однак ані словом не пояснив, чому обрав саме те місце.
Несподівано ожила поліцейська рація, почеплена на паску Гаммера. До головної дороги наближався мікроавтобус з Керром.
Коли Керр назвав місце ймовірного злочину, територію навколо тартака обшукали з собаками, сподіваючись знайти тлінні рештки дівчини й випередити вбивцю. Але нічого не виявили. Поліція запідозрила, що Керр затівав усе це з однією метою: спробувати втекти. Вдосвіта виставили блокпост на в’їзді на півострів. На малих дорогах і доріжках чергували патрульні авта. Поліція вжила всіх запобіжних заходів.
РОЗДІЛ 3
Чорний мікроавтобус супроводжували два патрульні автомобілі. За ними їхав адвокат на своєму «мерседесі» з затемненими вікнами.
Коли колона зупинилася, у багажній клітці мікроавтобуса загавкав пес.
Першим вийшов Адріан Стіллер. Активні пошуки Таран Нурюм не велися вже давно. Чотири роки тому перевернули, дослівно, кожний камінь. Сліди схололи, і справу передали в Кріпос, у відділ давніх та нероз¬критих справ. Зізнання Керра дало Стіллерові підстави поновити розслідування.
Вістінґ і Гаммер привіталися з ним за руку.
— А де вертоліт? — запитав Стіллер, задираючи голову до блакитного осіннього неба.
— Новий гелікоптер перекинули на пошукову операцію під Конгсвінґером, — пояснив Гаммер. — Там зникла дев’ятирічна дитина. Повернеться за тридцять п’ять хвилин. Старий на ремонті. Ґрам у курсі…
Гаммер кивнув у бік високого полісмена, який стояв у дверях мікроавтобуса й розмовляв по телефону. Кіттіль Ґрам був присутній на підготовчих нарадах, де було розподілено обов’язки учасників акції. Вістінґові та Гаммерові тут відводилася лише роль спостерігачів.
— Треба облетіти територію з тепловізором, щоб упевнитись у відсутності сторонніх, — сказав Стіллер.
Він підійшов до Ґрама. Здалеку здалося, що після коротких консультацій вони дійшли згоди провести обліт з тепловізором. Ґрам віддав кілька коротких розпоряджень. Спершу вивели пошукового собаку, потім із салону почали виходити пасажири: два полісмени, за ними — жінка-полісмен. Ґрам кивнув жінці. Марен Доккен. Її взяли для допомоги в команду слідчого відділу, і вона добре себе там зарекомендувала. Мала аналітичний спосіб мислення, необхідний для виокрем¬лення важливих деталей. У майбутньому неодмінно стане чудовим слідчим, але поки що працювала в патрульному підрозділі.
З мікроавтобуса вийшла Ліне з камерою в руках. Вістінґ схрестив руки на грудях. Йому не подобалося, що доньку залучили до операції. Сердився за це на Стіллера.
Їхні професійні шляхи вже перетиналися і раніше, її — як журналістки, його — як слідчого. Обоє добре знали свої ролі, почувалися фахівцями, однак Вістінґ був проти, щоб Ліне аж так наближалася до Тома Керра, цього уособлення зла.
Ліне думала масштабніше, ніж батько, не обмежувалася близькими планами. Вона забезпечила собі право першості на використання відео в документальному фільмі й уже заручилася підтримкою однієї продюсерської компанії, яка зацікавилася її ідеєю. Їх можна було зрозуміти. Злочин Тома Керра характеризувався надзвичайною жорстокістю, а суд не розставив усіх крапок над «і», по суті, не дав однозначних відповідей на всі запитання. У Тома Керра був невідомий спільник. Преса охрестила його «Іншим».
Вістінґ зауважив їй, що вона поєднує дві ролі в одному проєкті. Не годиться знімати документалку й паралельно виконувати поліційне завдання. Ліне погоджувалася з тим, що доручення Кріпоса повинне бути виконано до того, як вона візьметься до свого кінопроєкту, однак вважала, що гріх нехтувати унікальною нагодою бути особисто присутньою й вести розповідь від першої особи. Хоча фільм — це дуже далека перспектива. Спершу треба розслідувати вбивство Таран Нурюм, а Том Керр повинен отримати справедливий вирок. На це можуть піти роки. І все ж Ліне хотіла простежити весь процес від початку й до кінця.
Вістінґ підійшов до прибулих полісменів. Вони стояли півколом перед мікроавтобусом. У дверях з’явився Том Керр. Забряжчали ланцюги на ногах, коли він ступив з підніжки автобуса на землю. Якусь мить він стояв, задивившись на небо, обвів поглядом присутніх, які зібралися тут через нього. Пильно глянув на адвоката.
— Нам треба поговорити, — сказав він.
Клес Танке підступив до Стіллера.
— Де ми можемо поговорити, щоб ніхто не заважав?
— Поверніться в автобус, — запропонував Стіллер.
Обличчя адвоката скривилося скептичною гримасою, ніби він підозрював, що автобус прослуховують.
— Може, у моєму авті? — запитав він.
Стіллер глянув на Ґрама.
— Хіба віддасте мені ключі, — відповів той.
Танке випорпав ключі з кишені й жбурнув їх Ґрамові.
— Заберіть звук, — попросив Том Керр.
Адріан Стіллер підійшов до нього, відчепив мікрофон і передавач. Кіттіль Ґрам тим часом перевірив автомобіль адвоката.
— Назад, — звелів він, відчиняючи дверцята.
Адвокат і його клієнт сіли на заднє сидіння «мерседеса». Поліцейські взяли авто в кільце.
Клес Танке був адвокатом у третьому поколінні, його вважали найбільш контроверсійним захисником у країні. Вістінґ не раз зустрічався з ним з приводу різних кримінальних справ і знав, чого від нього сподіватися. Його лаяли, про нього багато пліткували, він прославився своїми провокативними вимогами, як от, наприклад, легалізувати наркотики, дозволити активну евтаназію та проституцію, знизити вікову межу для початку статевого життя. Такі заяви дратували багатьох. Як його лиш не обзивали! І хтивим кнуром, і жононенависником. Але Вістінґ шанував його за підтримку прав меншин у суспільстві і вважав цінним фахівцем, якщо йшлося про верховенство права. Танке не знав страху, завжди ставав на захист найслабших і найупослідженіших, брався за найбезнадійніші та геть непопулярні справи. Був неупереджений і дбав про своїх клієнтів, більшість із яких суспільство зневажало, якими гордувало. Педофіли, ґвалтівники, убивці, расисти й чоловіки, котрі чинили сімейне насильство.
Том Керр був одним із них. Йому виповнилося 43 роки. Вперше Танке захищав його на суді двадцять п’ять років тому. Керра засудили за сім епізодів підглядання за жінками й за вбивства домашніх тварин у родинах по сусідству. Вістінґ доволі про те начитався. На суді Керр виправдовував свої вчинки тим, що, катуючи й убиваючи тварин, давав вихід своїй внутріш¬ній злості.
Вістінґ вгадував крізь затемнену шибку обриси двох чоловіків на задньому сидінні. Здебільшого вони сиділи непорушно, але іноді жестикулювали, щось одне одному пояснюючи.
— Цікаво, про що вони розмовляють, — скрушно зітхнув Гаммер. — Вони ж мали цілу годину на розмови в тюрмі перед від’їздом.
Вістінґ уже хотів повернутися до Ліне, коли відчинилися двері «мерседеса». Клес Танке вийшов з авта, обсмикнув костюм. Стіллер підійшов до Тома Керра, знову під’єднав мікрофон до радіопередавача. Ліне вставила у вуха навушники.
— Готовий? — запитав Стіллер.
Керр кивнув, сплюнув на землю. Потім підняв догори руки, так високо, як лиш дозволяли ланцюги, і показав на початок стежки на протилежному боці луки.
— Нам туди!

180.00Додати у кошик